Tercih Aralığı Ne Olmalı ?

Üniversite Tercihlerinde Tercih Aralığı Ne Olmalı ?

Üniversite tercihlerinde puana göre değil, başarı sıralamasına göre tercih yapmamız gerekiyordu. Bu aralığında kendi sıralamamızın %10 üstü ile %20 altı aralığında olmasında fayda vardır.

Şu örneklerle biraz daha açıklayalım.

Sıralamamız Sayısalda 10 bin olduğunu düşünürsek tercih aralığımızın ;

9 Bin ile 12 Bin arasında olması yeterli olacaktır. Ancak senelere göre süprizler yaşanabileceği de unutulmadan bir - iki tercihimizi 5 Bin - 9 Bin aralağında ve mutlaka yerleşme olması adına 12 Bin - 20 Bin aralığında da tercih yapılması kendinizi garantiye almak adına faydalı olacaktır.

Not: Sakın gitmeyi düşünmediğiniz bir tercih yapıp, gitmeyerek bir sonraki sene puanınızın düşmesine sebep olmayın. İdealiniz olan üniversite veya bölüm için bir sene daha hazırlanmayı düşünmekte iseniz sonraki sene girmeyi düşündüğünüz tercihleri bu seneden yapıp bırakın. Olursa ne ala, olmazsa da sonraki sene puan düşmesi yaşanmadan hazırlanmanın rahatlığını yaşayın.

Sıralamanızın Eşit Ağırlıkta 100 Bin olduğunu düşünürsek;

90 Bin ile 120 Bin aralığında bir tercih aralığı ideal olmakla birlikte 50 Bin ile 90 Bin aralağında 2 - 3 tercih, 120 Bin ile 200 Bin arasında da 3 - 4 tercih yapılması yerinde olacaktır.

Sıralamamızın Sözelde 400 Bin olduğunu düşürsek de ;

360 Bin ile 480 Bin arasında bir aralığımız olur. Ancak yine 200 Bin ile 360 Bin arasında 3 - 4 tercih ve 480 Bin ile 600 Bin arasında da 3 - 4 tercih yerleştirmek yararlı olacaktır.

Sıralamalarda Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel sıralamaları tamamen örnek olması için seçilmiştir.

Sıralamalrı yaparken mümkün olduğu kadar birbirine çok yakın sıralamaları ardı sıra yerleştirmemeye özen gösterin.

Ölü tercih tercih yapmamaya gayret edin.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!