Tercihlerde Sıralama Neye Göre Yapılmalıdır?

Tercihlerde Sıralama Neye Göre Yapılmalıdır? 

Tercihler yapılırken bir önceki yılın Puan Sıralamasına göre tercih yapmak büyük yanlışa sebep olabilmektedir. Çünkü her sene o sene sınava giren öğrencilere sınavda yapmış olduğu netlere göre aldıkları puanlar farklılık gösterebilmektedir. Hatta büyük sapmalar bile gösterebilmektedir.

Ancak bu sapmalar önceki yılın başarı sıralamasında çok daha az olmaktadır. Bu yüzden sıralamalar yapılırken önceki yılın puan sıralaması değil önceki yılın başarı sıralamasını dikkate almak çok daha doğru bir karar olacaktır.

Tercihlerinizi yaparken ideal sıralama yüksek sıralamalrı ilk sıralara yazmaya başlayarak daha düşük sıralamalara doğru yazmaktır. ( 1'den 1000000 a doğru olan sıralama yüksekten düşüğe doğru olandır.)

Burada istisnai olarak birbirine yakın sıralamalarda daha alt sıralamadaki seçimi daha çok istiyorsanız daha üst tercihlere yerleştirebilirsiniz. Bu herne kadar Ölü Tercih olarak düşünülürse de unutulmaması gereken elimizdeki sıralamaları yaparken bir önceki senenin verilerini kullandığımızı unutmamak gerekir. Bu durumda bir önceki sene daha üst sırlamada olan tercihimiz bir sonraki sene daha düşük olurken, daha düşük sıralamada olan tercihimiz bu sene artabilir olduğu gerçeğini de unutmamamak lazım. Altta bulunan tercihimizi daha çok istiyorsak ve sıralama olarak birbirine yakın olan tercihlerde bu tercih yapılabilir.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!