Yeni Nesil Sorular Ne Demek

Yeni Nesil Sorular Ne Demek

              Bundan 2 - 3 sene önce Dünyadaki yüzün üzerindeki ülkede  her ülkenin kendi anadilinde olacak şekilde okuduğunu anlama üzerinde yapılan bir sınavda maalesef bizim ülke çocuklarımız sonuncu olması nedeniyle sınavların yapısal olarak değiştirilmesine karar verildi. Bu durum eğitim sistemimiz aynı kalırken sınavlarda  yapılan değişiklikler öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi önceleri oldukça şaşırtmış ve sonuçları oldukça ağır olmuştur.

             Değişen bu sistemi 40 yıl önce eğitim hayatını Klasik ve Modern Matematik olarak okuyan o günlerin öğrencileri ki bugünün velileri hatılayabilirler. Klasik Sistemde önemli olan soruların düşünülerek çözülmesi ilen Modern Sistemde  soruları hızlı çözmek için bol soru çözülerek öğrencilerin soru tiplerini ezberlemelerini sağlamaktı.

             Klasik ve Modern Matematikte eyrım bu kadar basit olmamakla birlikte temelde böyle bir ayrım yapmak pek de yanlış olmaz. Bu 40 senede klasik sistemden modern sisteme geçmiş ve son 25 senede tamamen modern matematik egemenliği altında geçmiştir. Yani düşünmeden ezberlemek. Hal böyle olunca da bizim bu dünya çapında yapılan sınavın neticesinde başarısızlıkta dip yapmamız çok ta süpriz olmamıştır en azında eğitim camiasının içinde yıllarını geçirmiş değerli eğitimciler arasında.

Peki bu yeni nesil sorularla nasıl başa çıkmak gerekiyor?

Maalesef eğitim sistemimiz gereken değişime yeterli hızda ayak uydurmakta oldukça zorlanıyor. Bu durumda iş bireysel olarak yapabileceklerimiz ile sınırlı kalıyor.

Adım adım yapılabilecekler konusunda önlemleri sıralamak gerektiğnde aşağıdaki sıralama ortay çıkmaktadır:

  1.  İlkokula başladığı günden itibaren kitaap okuma alışkanlığı yapmak gerekir ki bunun için evde bulunduğunuz zamanlarda hepinizin bir okuma saati belirlemesi ve o zaman içinde herkesin kitap okuması gerekmektedir. Sadece doğruları söylemek yeterli değil aynı zamanda yaptıklarınızla örnek olmak zorunluluğu vardır. Çünkü çocuklarımız söylediklerimizden çok yaptıklarımıza bakarlar.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!