Haftalık Program Nasıl Yapılır?

Haftalık Program Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin en çok zorlandığı konu haftalık program yapmaktır. Çünkü yaptığı programa uymak her zaman kolay olmuyor. Nasıl yapacağı ve nelere dikkat etmesini bildiği taktirde bu programı yapması ve uyması çok zor değil.

Öncelikle program ne için yapılır?

Program yapmak bize otokontrol yapabilmek için gereklidir. Sınav sonucuna göre değil de;

Kişinin Özelliklerine,

Kişinin Çalışma Temposuna,

Kişinin Koyduğu Hedeflere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Öğrenciler için program yapmak için öncelikle okuldaki haftalık programı kendi yapacağı programa koyması gerekmektedir. Sonrasında yapılacak olan daha basittir. Birinci olarak o gün içerisindeki dersler için tekrar ve soru çözümlü ( Verilen Ödevler de buna dahil edilebilir) uygulama zamanı ayırmak. Bu sürelere ertesi gün derslerini de ön hazırlık olarak programa yerleştirdiğinde program tamamlanmış olur. Ama bunun yapılması kadar önemli olan ise ayrıca bir deftere gün gün çalıştığı dersi, konusunu da yazarak ne kadar süre çalıştığını , ne kadar süre ve kaç tane soru çözdüğünü not alması gerekiyor.

Haftalık programının en altına ise toplam ders çalışma süresini ve toplam çözdüğü soru sayısını yazması çok önemli. Çünkü Pazar gününü de aynı şekilde programa işledikten sonra hafta boyunca toplam ders çalışma süresini ve toplam çözdüğü soru sayılarını görme şansı olacak. Aynı sistemi ikinci hafta da uyguladığında bir önceki hafta ile bulunduğu hafta arasındaki performansı değerlendirme şansını bulacak ki kendi durumunun farkına varabilsin.

Böylelikle hangi dersten ne kadar çalıştığı,

Hangi dersten ne kadar soru çözdüğünü,

Hangi dersten yeterince çalışma yapıp yapmadığını görerek bir sonraki hafta için gereken düzenlemeyi yapabilme şansını yakalamayı,

Bu yaptığı çalışmanın karşılığında ne kadar fayda gördüğünü görme şanslarını yakalayacaktır.

Haftalık programı bir excel dosyasında oldukça kolay hazırlayabilir. Bu programın üzerine de tarihleri ekleyerek her hafta yeni bir program yapmak zahmetine girmez.

Ayrıca böylelikle okulda veya kurslarda yapılan programlara uymak zorunluluğundan da kurtulur. Çünkü buralarda yapılan programlar çoğu zaman öğrencilerin durumlarını gözetmeksizin ideal çalışma programları oluyor. Bu da maalesef çoğu zaman ilk haftadan programa göre hareket edemeyen öğrencinin programdan top yekün soğumasına neden olmaktadır. Halbuki kendi yaptığı programda her hangi bir aksama olduğunda bunu düzenlemesi birilerini beklemek zorunda kalmayacak ve zaman yitirmeyecektir.

Programda olan hastalık gibi veya beklenmeyen aksilikler olabileceğini unutmamakta fayda vardır. Ancak  unutulmaması gereken konu “En Kötü Program Bile Programsızlıktan İyidir” ilkesi ile hareket etmektir.

  1. Hafta 30/01 – 05/02 / 2023
Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
Okul Ders Programı buraya işlenecek

45 dakika konu

50 soru

Bu günlük toplamları defterdeki tutulan notlardan eklenmesi ve Pazar gününün de değerlerini yazdıktan sonra konu ve soru zamanlarının toplamı tablonun en altına not alınır.

Defter Notları ise şu şekilde tutulmalıdır

Pazartesi :

30 dakika Türkçe Dilbilgisi Noktalama İşaretleri,

 Matematik 25 soru Çarpanlara Ayırma 20/25/30/45 dakika gibi

Salı :

Gibi devam etmelidir.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!