Eğitimde 22 Yıllık tecrübesiyle bir marka haline gelmiş olan Ediz Hocanın senelik VIP GRUP  sistemi ile ;

  1. YGS ve LYS için 30'ar Deneme sınavı
  2. Düzenli devamın olmazsa olmaz olduğunu
  3. Günlük sadece ders dinlemenin tek başına yeterli olmadığı için Soru Çözüm Saatlerinin zorunlu olduğunu
  4. Her hafta yapılan Deneme Sınavları Sonrası Durum Değerlendirmesi yapılarak eksikliklerin tesbiti ve eksikliklerin giderilmesine yönelik yönlendirmeler yapıldığını
  5. Aylık Raporlar tutularak bunların ailelerle de paylaşıldığını
  6. Web sitesi üzerinden öğrencilerin ve velilerin bütün devam - devamsızlık, ödev kontrol değerlendirmelerini, Deneme Sınav Sonuçlarını kuruma gelmeden öğrenebileceklerini,
  7. YGS ve LYS öncesi birer aylık Performans Zıplatma Tekniklerinin de verildiği Ediz Hoca Kamp Programlarının yapıldığını
  8. Sene boyunca Dershane gibİ değil de Aile sevgisi ve şevkati ile yaklaşımın olduğunu henüz bilmiyor olabilirsiniz. Sorun değil . Bir telefon ile randevu almaya bakar tanışmamız. Gelin elbirliği ile neler yapabileceğimizi beraber değerlendirelim.

UNUTMAYINIZ ! EĞİTİM HAFİFE ALINACAK BİR KONU ASLA DEĞİLDİR

Sizi Arayalım

2017 LYS AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ ÖSYM TARAFINDAN AÇIKLANDI

Oldukça yoğun kafa karışıklıklarına neden olan LYS açık uçlu soruları için ÖSYM örnek sorular olarak açıklamada bulununca o kadar da kafa karışıklığının çok da gerekli olmadığı sonucuna varıldı. Görüldüğü gibi sonucu bulan öğrenci bulduğu sonucu seçeneklerde aramak yerine direk bulduğu sonucu kodlayacak.

Bu durum öğrenciler için seçeneklerden sonuca gitme şansını ortadan kaldıracağı gibi sonucu seçeneklerden tahmin etme yöntemini de devre dışı bırakmış oldu. Yani bilen ile bilmeyeni daha iyi ayırt etme şansı sunuyor. Böylelikle de seçici soru diye nitelendirdiğimiz zor soru yapısına bu yeni form da eklenmiş olmakta. Ama tabiki her bölüm de 2 - 3 arasında değişen sayıda 'açık uçlu soru' olacağı için kodlama ile kaybolacak zaman da çok abartılmayacak düzeyde olacaktır.

Diğer yayınalanan açık uçlu sorular için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

https://ygslysmatematik.com/wp-content/uploads/2017/01/2017-lys-açık-uçlu-sorular.pdf

Tercihlerde Ölü Tercih Ne Demek?

                Tercih sıralamalarında kendi sıralamanızın belli bir miktar daha önceki sıralamalarla başlayıp daha gerilerdeki sıralamalarla devam etmek doğru bir yaklaşımdır.

Örneğin sıralamamız 100 000 olsun. Bu durumda sıralamamıza 70 000 ile başlayıp 200 000 aralığında yapmak doğru bir yaklaşımdır. Sıralamada 180 bin olan sıralamada olanı önce yazıp arkasından 100 bininci sırada olanı yazmak ölü tercih yapmak anlamına gelmektedir. Yani bilgisayar önce sıralamanızda 100 bininci olanı değil 180 bininciye baktığı için 180 bindeki tercihinize yerleştirme yapacaktır. Halbuki siz 100 bininci sıralamada olan tercihinizi önce yazmış olsaydınız 100 bininci sıralamadaki tercihinize yerleşebilecektiniz.

                Ancak bütün bunlara rağmen birbirine yakın durumda sıralamalarda daha alt sırada olanı daha üste yazmak çok da yanlış olmaz. Çünkü bu sıralamalar bir önceki sene öğrencilerin tercihlerine göre belirlenmiş sıralamalardır. Bu yüzden değişmez değillerdir. Bir önceki sene 120 bin ile son öğrencisini alan yer bir sonraki sene 110 bin ile de 130 bin ile de kapatabilir. Bu maalesef tercih yapılan seneki öğrencilerin tercihlerine göre değişebilmektedir. Ama bu tercih yapanlar üzerinde bir stres yaratmasın. Hatta olmaz dedikleri yerlerin olabileceği anlamına da gelmektedir. Tabi ki kesinlik yoktur. Ancak birbirine sıralama olarak çok yakın yerleri tercihlere sıkıştırmak çok da doğru bir yaklaşım değildir. Mümkün olduğunca belli aralıklarla tercihleri dağıtmak doğru olacaktır.

                Tercihleri yaparken sıralamamızın %20 üzerinde ile %100 altında olan aralıklarda tercih yapmak yerleşmek adına daha doğru bir hareket olur. Hatta garantiye almak adına alt tercihleri %200 altına kadar da yapılabilir. Ancak öğrenci örneğin 40 bin sıralamada ve Tıp tercihi yapmak istiyorsa ve Tıp Fakültesi dışında bir bölüm onu mutlu etmeyecekse girmek istediği Tıp Fakülteleri dışında tercih yapmayıp bir sonraki sene tekrar hazırlanarak yerleşecek sıralamayı elde edebilir ki benim önerim de bu yönde olur. Çünkü sevmediği bir bölümü kazanıp bitirirse ömür boyu aklında bir soru işareti kalacaktır. Ancak bir sonraki sene de özel bir sıkıntı yaşamadığı halde sıralamasını yukarıya taşıyamamışsa çok fazla diretmeyip içine sinecek bir başka bölüm ile yoluna devam etmek daha doğru bir davranış şekli olacaktır.

                Tercihlerinizde kolaylıklar diliyorum.

                                                                                                                                                             EDİZ HOCA

 

Ediz Hoca ile Mezun Öğrencilerle Tüm Sene TYT – AYT Matematik
Pazartesi – Çarşamba – Cuma günleri,
İkişer saatten Haftada 6 saat birebir ders ve Cumartesi günleri 3 ssatlik gurup şeklinde soru çözümü ve çözülemeyen soruların çözümleri,
Aylık 24 – 30 saat arasında birebirders ve 12 - 16 saat arasında soru çözümü olacak şekilde,
“Ediz Hoca ile” birlikte,
Hem konu anlatımı hem de öğrencinin soru çözüp, çözemediklerini sorduğu,
Programlar esnasında Eğitim Koçluğu hizmeti de verilmektedir. Bunun içinde ;
Haftalık Programlarla diğer alanlardaki ders çalışma düzenlerinin sağlanması,
Programların denetlenerek haftalık raporlamaların sağlanması,
Haftalık Raporların her ay Aylık Raporlar haline getirilerek velilere bilgi verilerek gidişatın değerlendirilmesini sağlanması,
Dikkat ve Yoğunlaşma Testinin Uygulanarak Analiz Raporundan çıkan sonuca göre öğrencinin ders çalışma periyotlarının belirlenmesi,
Kişisel Öğrenme Stilleri (KÖS) Testinin Uygulanarak Analiz Raporu sonucuna göre hangi ders çalışma itillerinin ders çalışma verimliliğini arttırdığını belirlemek,
Gireceği sınavlarda Taktik ve Stratejik önem taşıyan konuların belirlenmesi gibi konuları da kapsayacak bir çalışma sistemi sunuyoruz.
Adres :Birlik Mahallesi 504. Cadde(Sokak) No:18 Zirvekent Apartmanı Daire : 3 Giriş Kat Çankaya – ANKARA
Tel : 0312 418 23 00 --- 0543 418 23 00

TYT VE AYT MATEMATİK

              1 HAZİRAN 2020 Pazartesi gününden itibaren Coronavirüs önlemleri dahilinde 20 Yaş altı olan sınırlama 18 yaş altı olarak değiştirilmiştir.

Bu tarihten itibaren Ediz Hoca ile Programlarının genel formatı olan konu anlatım - soru çözümü - çözülemeyen soruların çözümleri üçlemesi ;

Haftanın Pazartesi - Çarşamba - Cuma günleri ,

Saat 10:00 - 16:00 Saatleri arasında (12:30 - 13:30 Yemek Arası),

Masabaşı en çok 4 kişi olacak şekilde,

Salı ve Perşembe günleri tüm gün ve haftaiçi diğer günler 17:00 itibariyle birebir olacak şekilde yapılacaktır.

Bu çalışmalarda öğrencilerin eksik kalan konuları varsa tamamlanacak, soru çözümü yaptırılacak ve çözülemeyen soruları çözülerek günü tamamlayacaklardır.

Eğitimde 25 yıllık tecrübesiyle Ediz Hoca farkını yaşayıp eksiklerini kapatmak isteyen öğrenciler için kaçırılmaması gereken fırsat. 

Adres: Emek Mahallesi 18. Cadde (Eski 72. Sokak) No:38 Ege Apartmanı Daire : 6 Kat:1 Ankara

Tel : 0312 418 23 00    -  0543 418 23 00

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1.Alan dışında tercih yapılmaması,

2. Puana göre değil sıralamaya göre tercih yapılması,

3.Yaşanılan şehirdeki Özel Üniversitelerin %50 - %75 burslu olanların farklı illerdeki Devlet Üniversitelerine göre daha ekonomik olması,

4. Tercih aralığının gelen sıralamaya göre %10 üzerinden başlanılarak  %20 aşağısına  kadar inecek şekilde belirlenmesi,

5. Tercih aralaığında yer alan sıralamada sıralamasının %10 üzerinde olan kısımda 5'ten fazla tercih yapılmaması,

6. Bu sene tercih yapmayarak bir sene dah hazırlanmanın daha iyi bir sonuç alınmasına garanti etmediği,

7. Tercihler konusunda tercih robotlarından faydalaılması ancak kodlama yapılacağı zaman ÖSYM' nin sitesinden alınan Program Kodunun yazılması

konularında dikkatli olunması gerekiyor.

Alan Dışı Tercih Ne Demektir

Eşit Ağırlık- Sözel veya  Sayısal bölüm bitiren ve bu alanda hazırlanan ve sınavda da bu alanda testleri çözmüş bir öğrencinin diğer alanlardaki bölümlerden tercih yapması demektir.

Bu şekilde yapılan tercihler Ösym tercih sıralaması bakımından değerlendirmeye alınmayacağından direk olarak '"Ölü Tercih" kategorisinde yer alır. Yani hiç bir işe yaramaz.

Ancak örneğin "Sayısal" olarak mezun olmuş bir öğrenci o sene "Eşit Ağırlık" olarak hazırlanmış ve sınavda da Eşit Ağırlık Testlerini çözmüş ise bu durumda Tercihlerini de Eşit Ağırlıktan yapabilir. Sadece Orta Öğretim Puanında ufak bir kesinti olur ki bunun telafisi için 1 - 2 net fazladan yapması yeterlidir. 

Üniversite Tercihlerinde Özel Üniversite Yazılmalı mı?

1. Maddi olarak karşılanacak güç varsa tekrar üniversite Sınavına hazırlanmak hem öğrencinin psikolojosi hem de aileye bir sene daha maddi külfet getireceği için düşünülmesi gereken bir konudur.

2. Yine maddi olarak bakıldığında %50 - %75 burslu olarak kendi yaşadığı şehirde kalmak şehir dışı devlet üniversitesi tercihine göre daha ekonomik olmaktadır.

3. Öğrenci üzerinde tekrar bir yıl daha hazırlanmanın getireceği moral bozukluğu ve huzursuzluk yerine tercih edilmesinde fayda olabilmektedir.

4. Ülkeizde bilinen bazı devlet üniversiteleri maalesef dünya sıralamalrında özel üniversitelerin gerisinde kaldıkları için özellikle mezun olduktan sonra yurt dışında çalışmayı düşünen öğrenciler için özel üniversiteler devlet üniversitelerine göre avantajlı bile olmaktadırlar.

Üniversite Tecihleri Yapılırken Dikkar Edilmesi Gereken Hususlar

Sınav Sonuçlarının açıklanması ile bir seçim telaşı başladı. Yine her sene olduğu gibi mutluluklar, hayal kırıklıkları, neye göre tercih yapacağım gibi sorular kafalarda sürekli olarak dolaşıyor.

Soru : Tercihleri yaparken alınan puanlara göre mi yoksa Başarı Sıralaması mı öncelikli olmalıdır?

Cevap : Başarı Sıralamanıza göre olmalıdır.

Bu sorunun cevabı 30 sene öncesinde yüzdelik dilime göre olurdu. Ancak günümüzde yüzdelik dilime düşen öğrenci sayısı yüzbinleri bulabiliyor. 

Soru :Tercihleri yaparken sıralamamızın hangi aralıkta olması gerekiyor?

Cevap : Genel olarak %20 aşağısı ile %20 yukarısı aralığı idealdir. 

Örneğin sıralamamız 10 bin ise ; 8 bin ile 12 bin arasında tercih yapılabilir. Sıralamamız 250 bin ise ; 200 bin ile 300 bin arasında sıralama yapılabilir.

Not: Bu aralık dışında üst sıraya bir veya iki tane daha üstte tercih yapılabilir. Çünkü bazen sınava giren öğrencilerin çeşitli sebeplerden süprizler yaşandığı da olmaktadır.

Aynı şekilde alt sıralar için dah dğşük tercihleri beş taneyi geçmemek şartıyla yapabilirsiniz, kendinizi garantiye almak adına. Ama her şartta gitmeyeceğiniz okulları tercih etmeyin. Çünkü bu size bir sonraki sene ÖSYM tarafında orta öğretim puanınızda düşme olarak geri dönecektir.

Soru : Sıralama yaparken benim daha çok istediğim bölümün sıralaması 15 bin iken istemediğim bir bölüm 14 bin sıralamada. Benim sıralamam 13 bin ise ön sıraya kendi istediğim bölümü yazarsam "Ölü Tercih" durumu oluyor mu?

Cevap : Evet . Ölü Tercih kavramı tam olarak bu. Ancak unutulmaması gereken konu şu ki bu sıralamalar bir önceki yıl alınan sonuçlara göre belirlenmiştir. Sizin girdiğiniz sene bu durum değişip sizin alt sırada yazdığınız bölüm üst sıraya gelebilir. Hem de önceliğiniz sizin tercihiniz doğrultusunda sevdiğiniz bölümün sizin tercihlerinizde üst sırada yer alması dah doğrudur. Ancak bunu 10 tane alt sıradaki bölümü üste yazmak şeklinde yapmak doğru değildir. En fazla bir iki tercihinizi bu şekilde yapmaya özen gösteriniz.

Soru : Gelen sonuca göre benim tercih edeceğim bölüm yok, acaba bir sene daha hazırlanmalı mıyım?

Cevap : Bu şartlarınıza bağlı olarak değişik şekilde cevaplanacak bir soru. Şöyle ki bir sene daha hazırlanıp daha yuksek bir derece almanız konusunda ciddi bir avantaj olabilir ancak, bir sene daha aynı , hatta daha yüksek bir motivasyon ile çalışabilmek çok kolay değildir. Bu konuda size bir Eğitim Koçu desteğinin oldukça faydası olacaktır. Bir eğitim kurumundan destek alınması ile birlikte ayrı bir Eğitim Koçu size olası bir performans kaybınız olduğunda bunun farkına varmanızı ve sizi bu durumdan çıkaracak bir strateji uygulayabilecektir. Özellikle destek alınan eğitim kurumunun dışından bir profesyonel olması sizin adınıza daha doğru olacaktır. Bu konuda destek almak isteyen öğrencilere destek Ediz Hoca olarak hizmet vermekteyim. Farklı illerden bugüne kadar çeşitli öğrencilere hizmet vererek üniversiteye yerleşmelerine yardımcı oldum.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!